zamknij menu
logotypy projektów unijnych
ul. Przesmyk 1 62-600 Koło tel. 63 26 17 010    Deklaracja Dostępności

Udało się! MZEC Sp. z o.o. z rekomendacją do dofinansowania geotermii!

Dodane: 31 Sierpień 2020  09:47:41  
konferencja prasowa
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rekomendację dofinansowania budowy ciepłowni geotermalnej w Kole, w skład której wejdzie drugi odwiert KOŁO GT-2 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). Wydarzenie ma tak wielką wagę, że Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski, pragnąc poinformować mieszkańców o szczegółach przedsięwzięcia, zwołał konferencję prasową z udziałem Prezesa Spółki Przemysława Stasiaka oraz Posła na Sejm RP Leszka Galemby.

Ukazała się długo oczekiwana lista projektów rekomendowanych do dofinansowania z NFOŚiGW – a na niej projekt budowy ciepłowni geotermalnej w mieście Kole wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o.o. z kwotą 15.095.620,86 zł netto (całkowity koszt projektu – 37.274.065,26 zł brutto).


Spółka aplikowała do NFOŚiGW o środki na budowę ciepłowni geotermalnej wraz z drugim odwiertem, uzyskała wynik pozytywny i kwotę dofinansowania w maksymalnej (wnioskowanej) wysokości, stanowiącej ok. 50% kosztów inwestycji (kwoty netto). Pozostałą część kwoty netto na zrealizowanie tego przedsięwzięcia spółka sfinansuje przy wykorzystaniu niskoprocentowej pożyczki z NFOŚiGW oraz ze środków własnych.

– To milowy krok w historii miasta, otwierający drogę do korzystania z odnawialnych źródeł energii, to dziś czyste powietrze, a jutro będziemy sięgać po więcej. Wszyscy liczymy na rozwój w dziedzinie rekreacji i turystyki, co z pewnością będzie dalszym etapem działalności geotermii – powiedział Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski.

Włodarz podziękował prezesowi spółki Przemysławowi Stasiakowi za wytrwałość i determinację. Osobiście wspierał szefa MZEC-u w działaniach i, jak przyznał, mógł liczyć na pomoc posła Leszka Galemby. – Wspólne działania doprowadziły nas do sukcesu. Jest to działanie ponad podziałami politycznymi, dla dobra miejscowej społeczności – dodał włodarz. – Widzę, że otwierają się przed nami nowe możliwości, stoimy na drodze do rozwoju miasta i lepszego życia jego mieszkańców.

Szczegóły inwestycji przybliżył prezes Stasiak. – Ciepłownia będzie posiadała dublet geotermalny, tj. otwór produkcyjny i otwór chłonny, moc cieplna w ilości ok. 12 MW będzie przekazywana do istniejącego systemu ciepłowniczego, miasto prawdopodobnie w 70-80% będzie zasilane ciepłem ze źródeł odnawialnych, co z kolei otwiera nam możliwość pozyskiwania kolejnych środków, np. na rozbudowę sieci ciepłowniczej czy też instalacji geotermalnej – mówił prezes.

– Mieszkańcy zyskają najwięcej – przyznał poseł Leszek Galemba. – Znów potwierdza się dobra współpraca rządu i samorządu. Ja również mam nadzieję, że geotermia przełoży się na  powstanie w Kole, w przyszłości, infrastruktury turystycznej.

W przeciągu niespełna 2 miesięcy spółka  podpisze Umowę z NFOŚiGW, a po otrzymaniu pozwolenia na budowę, przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy, rozpocznie się najtrudniejszy etap.

– Teraz przed nami najtrudniejszy etap, czyli realizacja inwestycji – zakończył burmistrz.

 

źródło: Urząd Miejski w Kole

Geotermia

Pogotowie ciepłownicze
24h/7 dni w tygodniu


502 247 505 - TECHNIK DYŻURNY
63 26 17 030 - CIEPŁOWNIA
Kontakt
pon-pt: 7:00 - 15:00


63 26 17 010
fax. 63 26 17 011
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Przesmyk 1
62-600 Koło
tel. 63 26 17 010

MZEC Koło 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone | Strona stworzona przez F&A MEDIA